top of page

iŞE ALIM KRİTERLERİ VE DİKKAT EDİLEN HUSUSLAR

Woman in Suit

Dış Görünüş

İş görüşmesinde dış görünüşünüz  özgeçmişiniz kadar önemlidir.

Dış görünüşünüze önem verip iş görüşmesine gitmeniz isinize de önem vereceğiz algısını yaratır.. Örneğin ; ütüsüz giyilen gömlek, aşırı yapılmış bir makyaj veya boyasız bir ayakkabı  mülakat yapan kişi tarafından olumsuz düşünce bırakabilir.

14385.jpg

Şirket Değerleri

Görüşmeye gittiğiniz şirketi önceden araştırıp gitmeniz iş görüşmesinin daha rahat geçmesini sağlar.

Şirket hakkında bildiklerinizi ve söz konusu şirketi neden tercih ettiğinize yönelik sorular, mülakat  sorularının en kritik sorularıdır ve genellikle iş görüşmesinin  olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında çok etkilidir. Bu yüzden iş görüşmesine gitmeden önce, iş başvurusu yaptığınız şirketin vizyon misyon değerlerini  iyice araştırmalısınız. Şirketin hangi sektörde iş yaptığını  bilmeniz söz sahibi olduğunuz sorulara cevap vermenizi kolaylaştırır.

Touchscreen Computer

Başvurulan Pozisyon

Başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Mülakat aşamasında size başvurduğunuz pozisyon ile ilgili sorular sorulacaktır. İstekli olduğunuzu , yapabileceklerinizi, firma içerisinde ki gelecek planlarınızdan bahsetmelisiniz.

Woman in Suit

Deneyimleriniz Hakkında Bilgi 

Deneyimleriniz hakkından doğru bilgi vermelisiniz. Deneyimler ne kadar açıklayıcı anlatılırsa mülakatı yapan kişi tarafından işe uygunluğunuz anlaşılır. Eski deneyimlerinizden bahsederken şirketi kötüleyecek olumsuz cümleler kurmayınız. Yaptıklarınızı ve şirkete neler katabileceğinizi anlatabilirsiniz.

Work Decisions

Kararlı ve Eleştiriye Açık Olun

Özgeçmişinizde yazdığınız her şeyden emin olmalısınız. Kendinize güvenip sakin kalarak, emin adımlar atmak işi alma konusundaki isteğinizi göstermenize yardımcı olur. Karşınızdaki ile göz teması kurmak , güler yüzlü olmak ve sıkı bir el sıkışması kararlı ve özgüvenli olduğunuzun kanıtıdır.

Kendi Swot analizinizi yapıp ve eleştiriye açık olun.

Working Together

Beklentilerinizi Abartmayın

Mülakata gitmeden önce firma hakkında gerekli araştırmaları yaparsanız firmanın  size sunacağı fırsatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beklentileri olduğundan fazla abartmak  iş görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Her firmanın kendine özgü çalışanlarına sunduğu bir değer vardır.

Yen Bills and Coins

Maaş Beklentisi

Görüşme sırasında konu maaş kısmına gelene kadar maaş hakkında vurgu yapmayın. Araştırmalar yapın ve piyasa değerine göre maaş skalası belirleyin. İşinizde ilk deneyim ise eğer maaş pazarlığı yapmamanızı söyleyebiliriz. Beklentinizin sadece maaş üzerine olduğunu göstermemelisiniz.

bottom of page